Ława rozkładana jako idealny mebel do pomieszczeń o mniejszym metrażu
Ława rozkładana to niezwykle praktyczny mebel, zwłaszcza przydatny w miejscach, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy. Poprzez zmianę wielkości blatu zmieniają się możliwości jej zastosowania. Jak wykorzystywane są ławy rozkładane? Czy rozkładanie blatu jest trudne? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Jak działa mechanizm w ławie rozkładanej?
Ławy rozkładane umożliwiają powiększenie blatu o kilkadziesiąt centymetrów, a rozsuwanie go zajmuje zaledwie kilka sekund. Projektanci stosują jednak dzisiaj rozmaite rozwiązania technologiczne. Dlatego, jeśli szukasz właściwego mebla do swojego mieszkania, koniecznie zwracaj uwagę na wymiary blatu zarówno przed, jak i po rozsunięciu. Ławy najczęściej wyposażone są w stalowe prowadnice, dzięki którym rozsuwanie blatu jest łatwe i szybkie. Dużą popularnością cieszą się prowadnice synchroniczne, które pozwalają na jednoczesne rozsuwanie obu części blatu.
Jak można wykorzystać ławę rozkładaną?
Najbardziej popularne są ławy z blatem prostokątnym, doskonale wpasowujące się w otoczenie kanapy lub sofy. Stanowią one dekorację salonu, mają jednak wiele praktycznych zastosowań. W podstawowej wersji ławy rozkładane wykorzystywane są jako stoliki kawowe, przydatne w trakcie pogaduszek przy kawie lub oglądania seriali. Ławy mogą być też miejscem do ustawiania bibelotów, książek, czasopism i wazonów ze świeżymi kwiatami.
Rozsunięcie blatu umożliwia przyjęcie w salonie większej liczby gości. Blat ławy może być wykorzystany do ustawienia talerzy z przekąskami i kubków z napojami, a także do wygodnego rozłożenie map, dokumentów czy gier planszowych w zależności od charakteru spotkania. Rozsunięty blat to także wygodne miejsce do pracy, szczególnie jeśli konieczne jest położenie na nim większej liczby dokumentów czy rysunków.